Skip to content

Zapobieganie AIDS: projektowanie skutecznych programów

1 rok ago

498 words

Autor jest kierownikiem Zakładu Systemów Laboratoryjnych (Zakład Szkolenia) w Centrum Kontroli Chorób. Podobnie jak wielu na pierwszej linii walki z AIDS, uważa on, że zapobieganie AIDS to przede wszystkim edukacja w zakresie unikania ryzyka. Każdy, kto chce promować unikanie ryzyka, musi dokładnie rozumieć przekazywanie zakażeń wirusem HIV. Szacuje się, że milion osób jest zarażonych wirusem HIV w Stanach Zjednoczonych. Valdiserri rozpoczyna się historią zdobywania kluczowych elementów w naszej wiedzy o tej strasznej ogólnoświatowej zarazy XX wieku. Do 1982 r. Dane epidemiologiczne wyraźnie sugerowały przenoszenie przez aktywność seksualną, szczególnie wśród homoseksualnych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Najpierw wirus wyizolowano z komórek jednojądrzastych we krwi w 1983 roku, z nasienia rok później, a następnie z żeńskiego narządu rodnego. Jeszcze kilka lat zajęło nam upewnienie się, że u homoseksualnych mężczyzn najbardziej powszechnym sposobem przenoszenia jest otwarty stosunek z wytryskiem , prawdopodobnie z chwilowych łez w błony śluzowej odbytnicy, które takie czynności wywołują.
Oczywisty potencjał szerszego przenoszenia heteroseksualnego sugerował stosunek mężczyzn i kobiet w stosunku 1: w wielu krajach Afryki subsaharyjskiej. Tam, urbanizacja po II wojnie światowej i miejska prostytucja zamiast dzielenia się dodatkami z narkotykami przez osoby uzależnione lub homoseksualne są uważane za przyczynę szybkiego rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem HIV.
Nadużywanie narkotyków polegające na stosowaniu strzykawek zanieczyszczonych krwią od innych zarażonych osób uzależnionych może być obecnie główną przyczyną nowych przypadków u dorosłych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ liczba nowych przypadków wśród homoseksualnych mężczyzn spadła. Zwiększona częstość występowania heteroseksualnej transmisji HIV często występuje w narkotykach nadużywających populację. W rezultacie AIDS nieproporcjonalnie wpłynęło na populację śródmieścia w Stanach Zjednoczonych, gdzie dominuje nadużywanie narkotyków, w tym miłośnicy i dzieci osób nadużywających narkotyków. Jako grupa homoseksualnych mężczyzn łatwiej było wychowywać się o zachowaniach wysokiego ryzyka niż inne grupy.
Zanim przeprowadzono test krwi oddanej na obecność przeciwciał przeciwko HIV, niewielka liczba nieszczęśliwych pacjentów została zainfekowana transfuzją produktów krwiopochodnych. Chociaż enzymatyczny test immunoenzymatyczny na przeciwciała HIV, który wykorzystuje wirusowy antygen lizatu i jest wyjaśniony w rozdziale 6, jest bardzo czuły, nadal istnieje ryzyko zakażenia krwi ofiarowanej przez kogoś na bardzo wczesnym etapie zakażenia HIV. Staranne badanie przesiewowe potencjalnych dawców pod względem behawioralnych czynników ryzyka rozpoczęło się, zanim dostępne były testy serologiczne. Jest to obecnie powszechna praktyka w zakresie bankowości krwi, w wyniku czego ryzyko otrzymania zakażonej krwi w Stanach Zjednoczonych stało się prawie nieistotne. Taki optymizm dotyczący bezpieczeństwa transfuzji nie jest jednak uzasadniony poza Stanami Zjednoczonymi, szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie zakażona jest większa część oddanych jednostek i nie jest wymagane odpowiednie badanie krwi oddanej.
Rozdział zatytułowany Teoretyczne podstawy programów zapobiegania AIDS prawdopodobnie będzie jednym z najtrudniejszych dla lekarzy nieprzyzwyczajonych do dziedziny psychologów społecznych i ich ekspresji.
[przypisy: retinopatia wcześniacza, wytrzewienie, pasaż ursynowski 1 ]

0 thoughts on “Zapobieganie AIDS: projektowanie skutecznych programów”