Skip to content

Żydzi i medycyna: epicka saga

1 rok ago

692 words

Gdybym przystąpił do napisania książki o Żydach i medycynie, wybrałbym 10 lub 12 najbardziej znanych nazwisk. Każdemu z nich poświęciłbym rozdział, zaczynając od interesujących ciekawostek dotyczących ich dzieciństwa, kontynuując ich edukację, a kończąc na ich przełomowym wkładzie w medycynie. Heynick postanowił zamiast tego stworzyć narrację, która zaczyna się od medycyny paleolitu, gromadzi parę w epoce przed biblijnej i przenosi nas przez średniowiecze do połowy XX wieku. Podróżujemy na Bliski Wschód; w całej południowej, wschodniej i północnej Europie; do Azji; i wreszcie do Stanów Zjednoczonych. Saga osiąga punkt kulminacyjny wraz z dokonaniami wielu laureatów Nagrody Nobla z XX wieku. Darem Heynicka jest możliwość przedstawienia wielu bohaterów medycznych, z których większość nie będzie znana przeciętnemu czytelnikowi, w porównaniu z większymi kulturowymi, religijnymi i politycznymi tłokami ich czasów. Oferuje on zbliżony obraz antysemityzmu i hipokryzji na przestrzeni wieków; przez całą historię obowiązywały zakazy chrześcijańsko-żydowskich interakcji, a wiernym nie wolno było szukać opieki u żydowskich lekarzy. Dowiadujemy się jednak, że papieże i królowie podobnie znaleźli luki, aby mogli być leczeni przez żydowskich lekarzy. Lekarze żydowscy szli w swoich praktykach bez przerwy: mimo że byli podziwiani przez wieki wiedzy medycznej, do której byli dziedzicami, bali się ich postrzeganej nienawiści do Chrystusa i jego sług. Nawet gdy religijna bigoteria nie była jawna, żydowscy lekarze wiedzieli, że leży ona pod powierzchnią codziennego życia, wymagając od nich doskonałości w ich sztuce.
Typową dla mnóstwa dramatów, o których traktuje nas Heynick, jest historia Jakuba Henle a, wnuka rabina. Urodzony w Bawarii w 1809 r. Henle studiował medycynę na uniwersytetach w Heidelbergu i Bonn, gdzie program nauczania obejmował jeszcze upuszczanie krwi. Pracując z mikroskopami oświetlanymi tylko słońcem, Henle szukał mikroorganizmów w ciałach ofiar duru brzusznego, ospowatości ospy i strupach szkarlatyny. Poszukiwania byłyby daremne przez dziesięciolecia, z powodu ograniczonego stanu techniki mikroskopii. Henle jednak wywnioskował z jego obserwacji, że zaraźliwe warunki mają własne życie.
Inne historie dotyczą historii Aletty Jacobs, córki prowincjonalnego lekarza holenderskiego, która przełamała barierę przeciwko kobietom w medycynie i porzuciła pionierską rolę w kontroli urodzeń i prawach kobiet pod koniec XIX wieku; opowieści Paula Ehrlicha i Eli Metchnikoffa z Niemiec i Rosji, którzy podzielili się Nagrodą Nobla z 1908 roku w dziedzinie medycyny za opracowanie teorii odporności; Praca Ernst Chain z penicyliną; Rozwój teorii psychoanalitycznej Freuda; i determinacja Selmana Waksmana, aby znaleźć organizm, który mógłby zabić bakcyla prątka. To ironiczne, że ten żydowski chemik zajmujący się glebą rozpoczął swoje poszukiwania, podczas gdy za Atlantykiem Hitler zachwycał się rasistowską gruźlicą judaizmu. Prawie wszyscy bohaterowie Heynicka pracowali pod jakąś formą prześladowań. W niektórych przypadkach ich dolegliwości były niewielkie, ale wielu żydowskich lekarzy zostało zmuszonych do nawrócenia się lub ucieczki, a awans akademicki był często blokowany w imię religii.
Przez kilka tysiącleci Żydzi byli uznawani przez swoich dobroczyńców i prześladowców za utalentowanych uzdrowicieli Nawet w nietolerancyjnym otoczeniu znacznie zwiększyły liczbę lekarzy w stosunku do ich liczby w populacji. Badając przyczyny związku Żydów z medycyną, Heynick identyfikuje znaczenie edukacji dla Żydów, ich religijne nastawienie do ciała, przesądny stosunek Żydów do pogan, przenikanie wiedzy medycznej ponad granicami, tradycję historyczną i pół wieku, niezależne i twórcze myślenie imigrantów.
Ostatnie rozdziały Żydów i medycyny to smutne przypomnienie, że na początku XX wieku prześladowania religijne czekały na żydowskich lekarzy nawet po przybyciu do Stanów Zjednoczonych. Ze względu na odmienne maniery, zwyczaje i mowę, stali się celem powszechnego natywistycznego sentymentu. Ustalono kwoty w szkołach medycznych, z podejrzanym argumentem, że gojowscy pacjenci preferowali gojowskich lekarzy.
Żydzi i medycyna to głęboki rezerwuar informacji historycznych. Będą go smakować studenci historii świata i medycyny.
Steven G. Friedman, MD
North Shore University Hospital, Manhasset, NY 11030
[email protected] edu
[podobne: urologia warszawa szpital, usg łódź prywatnie, wyszukiwarka skierowań do sanatorium nfz ]
[przypisy: nowy szpital w nakle i szubinie, euromedicus, kręcenie hula hop efekty ]

0 thoughts on “Żydzi i medycyna: epicka saga”